دروس رشته هتلداري


اتاق دار هتل
متصدي طبقات در هتل
مدير هتل
مدير پذيره
کارمند پذيره (فرانت آفيس)
متصدي البسه در هتل
مدير دفاتر خدمات مسافرتي و جهانگرديتاریخچه هتل داری
:


صنعت هتلداري نوين آغازخود را به كشورهاي
اروپايي، به ويژه كشور سوئيس، مديون است .اين صنعت از ساختمانهاي كوچك و محقر، كه براي گشودن آنها از كليد هاي چوبين استفاده مي شد، شروع شد ودر همين هتل هاي كوچك انواع خدمات و سرويسها به مشتريان عرضه مي گرديد. دارندگان اين گونه هتل ها ، بيشتر طبقه ثروتمند و اشراف بودند . اين مراكز هتل خوانده نمي شد وكلمه HOTEL حدوداً ازسال هاي 1760 ميلادي براي ناميدن اين مراكز به کاررفت. اين واژه خود ازكلمه HOSTEL مشتق شده است كه در همان سال ها ودركشور انگلستان براي ناميدن اين مراكز به كار مي رفت .دركشورامريكا، مكانهايي كه به اين منظوراختصاص مي يافت رابا واژه Inn مشخص مي كردند واژه Inn در زبان انگليسي به مفهوم هاي كاروانسرا ، مسافرخانه ، ميهمانخانه و گاه به معني منزل بكار برده مي شد و همراه با اين كلمه و در مواردي مشابه از عبارت COFFEE HOUSE استفاده مي شد .

رشد واقعي و تكامل اين صنعت
در آمريكا با گشايش " سيتي هتل" در نيويورك درسال 1794 آغازشد و اين نخستين ساختماني بود كه به ارائه خدمات مربوط به هتلداري اختصاص مي يافت . فعاليت هاي اين مركز به ايجاد انگيزش و رقابت در ميان شهرهاي ديگر انجاميد به طوري كه سرمايه داران متعدد به اين صنعت روی آوردند و هتلهاي چندي تأسيس كردند.در اين هنگام بودكه برتعداد هتلها افزوده شد ،اما گسترش افسانه اي و شگفت آور اين صنعت به سال های قرن بيستم برمي گردد . سال 1930 با رويدادي غم انگيز براي اين حرفه همراه شد به طوري كه چنان ركود سرد و سنگيني بر آن تحميل شد كه سرمايه داران اندكي اميد به بهبودآن داشتند ولي آغاز جنگ جهاني دوم با عث شد كه رونقي سريع وشگفت آور در اين صنعت به وجود آيد . اين هماي سعادت در تمامي دوران جنگ و تا آغاز دهه 1950 بربام همه مراكزي كه هتل ناميده مي شدند ،درپرواز بود و رشد و شكوفايي آنها ادامه داشت ،اما بحث مراكزي به نام "متل ها"، كه فقط به آمريكای شمالي محدود مي شد، با مقو له مذكورجدا بود.كارهاي جمعي و گسترش سرمايه ها به منظور تأسيس هتلهاي زنجيره اي در همان سالها شروع شد و اين پديده با عارضه اي نيز همراه مي شد. بدين ترتيب كه دارندگان هتلهاي كوچكتر خود را در مبارزه براي بقا با سرمايه دارن بزرگ ،ازبين رفته مي ديدند. اين صنعت در ابعاد و مليت هاي مختلف توسعه مي يافت و هتلهای زنجيره اي بين المللي مي توانستند تخصص ، تكنولوژي و بازاريابي را به خود اختصاص دهند كه دارندگان هتل هاي كوچك و " منفرد " از اين امتياز بي بهره بودند و راهي نداشتند غير از آنكه به هتلهاي زنجيره اي مانند شرايتون ، هيلتون ، هايت ، هاليدي اين ، رامادا اين وغيره بپيوندند

صنعت و بازار کار


برای شما دانش آموزان واضح است که وجود هتل چه برای افراد داخل یک ملت و چه برای مسافرین خارجی یک اصل ضروری است و بدست آوردن درآمد از طریق مسافرت و صنعت توریسم آنقدر رونق یافته که کشور ما نیز با همه مشکلاتی که در پیش رو دارد تصمیم به ایجاد این رشته درآمدزا نموده و آنچه در این شغل اهمیت دارد هماهنگی تمامی بخش های کشور برای رونق این صنعت مهم و حیاتی است به هر حال محل اشتغال فارغ التحصیلان این رشته در مرحله اول هتل هاست و اگر شغلی در هتل ها نیافت هر مکانی که کار هتلداران را انجام می دهند محل اشتغال آنهاست .

 

 

 

مدیریت هتلداری
دیباچه: دانشجویان مدیریت هتلداری با مشخصات انواع مؤسسات پذیرایی، اصول و معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای مؤسسات پذیرایی، تقسیم کار دراین گونه مؤسسه ها، رزرواسیون، منوشناسی و منونویسی، شناخت مواد غذایی و انرژی غذایی آنها، چگونگی نگهداری مواد غذایی، تهیه انواع غذاها، پیش غذاها وشیرینی ها، بهداشت مواد غذایی، بهداشت کار و ایمنی در محیط آشپزخانه مؤسسات پذیرایی و در کل هرآنچه برای اداره ومدیریت صحیح و مناسب یک هتل، متل، رستوان و موارد مشابه ضروری است، آشنا می شوند .توانایی‌های لازم :
با توجه به نوع کار فارغ التحصیلان این رشته، دانشجویان باید علاوه بر زبان انگلیسی به زبان دوم ( یکی از زبان های فرانسه، آلمانی یا عربی) تسلط داشته باشند. البته در دانشگاه دروسی دراین زمینه ارائه می شود. همچنین دانشجویان این رشته باید از روابط اجتماعی خوبی برخوردار بوده و قدرت تجزیه و تحلیل و خلاقیت بالایی داشته باشند .

موقعیت شغلی در ایران :
فارغ‌التحصیلان مدیریت هتلداری می‌توانند در زمینه‌های تخصصی صنعت هتلداری مانند واحدهای پذیرایی و اقامتی, مؤسسات ملی و جهانگردی و شرکت‌های حمل و نقل هوایی فعالیت کنند .

درس های این رشته در طول تحصیل :


دروس پایه :
اصول سازمان و مدیریت، کلیات اقتصاد، اصول حسابداری، شناخت و کاربرد کامپیوتر، تاریخ ایران، مبانی کشور شناسی، مبانی جامعه شناسی، روانشناسی اجتماعی، عوارض و نتایج توریسم، مطالب شرح حال بزرگانی که مقابر آنان به صورت آثار ملی می‌باشد، شناخت و فرهنگ اقلیت های ایران .

دروس اصلی :
حقوق کار وتأمین اجتماعی، کار برد کامپیوتر در صنعت جهانگردی و هتلداری، مدیریت بازاریابی و تبلیغات، اقتصاد جهانگردی، قوانین و مقررات حقوق صنعت جهانگردی و هتلداری، روابط عمومی، شناخت روحیات ملل، تجزیه و تحلیل مسائل اجتماعی ایران، مبانی مردم شناسی، بهداشت و کمک های اولیه، نقشه خوانی و آشنائی با نقشه ها، جغرافیای جهانگردی عمومی، جغرافیای جهانگردی ایران، شناخت صنعت جهانگردی ، گذراندن اوقات فراغت، زبان دوم ( یکی از زبان های آلمانی، فرانسه یا عربی)، زبان انگلیسی .

دروس تخصصی :
شناخت تأسیسات اقامتی و پذیرایی و تشکیلات آن، حسابداری هتلداری، پذیره، خدمات رستوان، آشپزی، شیرینی پزی، بهداشت مواد غذائی، اصول تغذیه و رژیم های غذائی، بهداشت کار و ایمنی، محاسبه قیمت تمام شده، شناخت و نگهداری تاسیسات هتل، خانه داری، ‌زبان انگلیسی تخصصی، کار آموزی .